Opinia o naszej "Muzycznej sałatce dla kilkulatka"

OPINIA

Od piosenki poprzez zabawę do nauki- tak w wielkim skrócie podsumowałabym „produkt”, który trafił w moje ręce.

Autorka „Muzycznej sałatki dla kilkulatka” Małgorzata Śliwa właśnie piosenkę uczyniła „narzędziem” nauczania. I bardzo słusznie. Piosenka, czyli melodia, tekst, rymy towarzyszą dzieciom od pierwszych dni narodzin. Mamy, babcie, a nawet ojcowie, przytulając swoje pociechy nucą i śpiewają. Dlaczego? Bo na dzieci działa to doskonale- uspokajają się lub odpowiednio pobudzają.

Z jakich więc powodów po kilku latach uczniowie nie chcą mieć nic wspólnego ze szkolnymi zajęciami muzyki? Może nauczycielom i rodzicom brakuje pomysłów, ale przede wszystkim wzorców? Trudno w mediach usłyszeć wartościową piosenkę dziecięcą. A może w ogóle jej nie słychać?

„Muzyczna sałatka dla kilkulatka” ma szanse wypełnić tę lukę i stać się doskonałą pomocą zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli małych dzieci.

Warstwa muzyczna i tekstowa została, dzięki dużemu doświadczeniu ich autorki, doskonale dopasowana do możliwości i zainteresowań dzieci. Zazwyczaj proste teksty nie wymagają (...) trudu zapamiętywania, a melodia szybko wpada w ucho. I to właśnie dzięki temu zabiegowi dziecko może kroczyć „ze śpiewem na ustach” do zabaw i zajęć wymagających wysiłku intelektualnego. Autorka proponuje do każdej piosenki zabawy ruchowe, które zaspokajają naturalną dziecięcą potrzebę ruchu, ale też ułatwiają dalszą naukę. Przecież dzieci poznają świat wielozmysłowo. I tą też zasadę wykorzystuje Pani Małgorzata Śliwa w projektowaniu zabaw. Dzieci mają więc okazję obserwować i rysować, liczyć w ruchu, przebierać się i odgrywać scenki.

„Muzyczna sałatka...” to kompleksowy materiał dla nauczyciela, rodzica i dziecka.
Nauczyciele znajdą w nim inspiracje do dalszych metodycznych poszukiwań i z pewnością wzbogacą pomysły autorki o własne. Natomiast rodzice, wybierając poszczególne zadania i zabawy z propozycji autorki, spędzą miło i efektywnie czas ze swoim dzieckiem. Nigdy już nie zabraknie im pomysłów na spędzenie czasu ze swoją pociechą. A i dzieci przyzwyczajone do systematycznych kontaktów z piosenką, dostrzegać będą płynące z niej możliwości dla organizowania zabaw indywidualnych lub z rówieśnikami. Rozśpiewane dzieci to dzieci wesołe, sprawne ruchowo i językowo, odważne i pewne siebie.

„Muzyczna sałatka dla kilkulatka” to naprawdę smakowite danie. Zestaw użytych w odpowiednich proporcjach składników sprawia, że niejeden rodzic i nauczyciel sięgnie po ten przepis☺

Ewa Kalińska


Wygenerowano w sekund: 0.02
2,367,405 Unikalnych wizyt

© 2009 by: CCY